Arabam Ne Kadar Yakar?Yakıt Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın ne kadar yakıt tüketimi yaptığını hesaplamak kolay görünse de karmaşık bir iştir. Bunu hesaplamak için pratik olduğunu düşündüğümüz birçok yöntem var. En bilinen yöntem olarak eskiler depoyu doldurmayı kullanırlar.

Bu yöntem ile arabanın ne kadar yaktığını hesaplamak kısaca aşağıdaki gibidir;

  1. Depoyu tam doldurun
  2. Kilometre sayacını sıfırlayın
  3. Aracınızı bir sure kullanın (1 gün, 100 km vs.)
  4. Tekrar depoyu tam doldur
  5. Son dolum ücretini sayaçtaki kilometreye bölün

Bu yöntem genelde "Arabam Ne Kadar Yakar?" sorusuna doğru cevap verir, ancak ülkemizdeki enflasyon ve benzin fiyatlarındaki değişim göz önüne alındığında, bu sonuç sadece o gün için geçerlidir. Dahası, sizin günlük kullanımınızla uzun yol hesaplaması tamamen farklı olacaktır. Aracınızın fabrika ayarlarında şehir içi ve şehir dışı olmak üzere iki birim değer bulunur. Bu değerler çoğumuzun aklında kalmadığı gibi hesaplamalar fabrika ortamında yapıldığı için gerçek hayatta farklılık gösterir.

Uzun mesafeler genel olarak ekonomik açıdan hesaplama gerektiren yolculuklardır aklımızda hep "Kaça Giderim?" sorusu olur. Gidiş ve dönüş hesaba katıldığından bütçenizi düzgün ayarlamanız gerekebilir. Hiç gitmediğiniz bir yer için günümüzde harita uygulamaları ile navigasyon bilgisi almamız artık çok kolay. Ancak yine ücreti hesaplamak için yapmamız gereken adımlar şöyle olacaktır;

  1. Harita uygulaması ile mesafeyi hesaplayın
  2. Yakıt türüne göre güncel değerleri öğrenin
  3. Aracınızın şehir dışı tüketim birimini not edin
  4. Tekrar depoyu tam doldur
  5. Mesafe, yakıt değeri, şehir dışı tüketim birimi değerlerini çarpın.

Bu hesaplama sonucunda yaklaşık bir ücret hesaplarız ve işimize o gün için yarayacaktır. Ancak buradaki ilk sorun, yine yakıt fiyatının değişmesidir. İkincisi ise uzun yolculukların nadir olduğu için aynı yere ikinci gidişinizde belki aracınızı bile değiştirmiş olabilirsiniz.


En Doğru Yakıt Hesaplama Yöntemi

KaçaGiderim olarak biz, bu tur hesaplama bilgilerinizi kolaylaştırma amacıyla yola çıktık. Arabanızın yakıt tüketimini, ne kadar benzin, mazot ya da LPG yaktığını hesaplıyoruz. En doğru yakıt hesaplama yöntemlerini inceledik, çeşitli analizler çıkardık. Bu çıkarımları size en kolay şekilde aktarmak ve her zaman ulaşılabilir olmak için mobil uygulamamıza aktardık.

KaçaGiderim

© 2021 KaçaGiderim